25900 авторів і 91 редактор відповіли на 98952 питання,
розмістивши 129771 посилання на 81900 сайтів, приєднуйтесь!

Реклама партнерів:

Що таке чіа?

РедагуватиУ обранеДрук

Чіа (лат. Salvia hispanica) - рослина сімейства Ясноткові, вид роду Шавлія. Насіння Чіа традиційно вживаються в їжу жителями деяких країн Латинської Америки (особливо Мексики), а також на південному заході США. У кулінарії також використовується близькоспоріднений вид Salvia columbariae (Fr).

Батьківщина рослини - Центральна і Південна Мексика, а також Гватемала, де виростає на висотах 1800-2600 м над рівнем моря. В даний час воно культивується також в багатьох країнах Південної Америки та в Австралії.

Склад насіння Чіа
Насіння Чіа бувають білого, коричневого, сірого відтінків і різного їх поєднання. Містять 32-39% олії, близько 25% клітковини, 19-23% білка і нульове кількість холестерину. Багате жирними кислотами омега-3, що ні окислюються навіть при багаторічному храненіі- відсоток їх вмісту в маслі чіа - близько 64%. Це майже в 2 рази більше, ніж в ікрі лосося, в 3 рази більше, ніж в печінці тріски і в 42 рази більше, ніж в оливковій олії.

Одне з найцінніших достоїнств насіння Чіа - правильні пропорції жирних кислот омега-3 і омега-6, чим можуть похвалитися дуже небагато продукти. Зерна іспанського шавлії багаті харчовими волокнами, мінералами, вітамінами, антиоксидантами і протеїнами. За змістом магнію, фосфору, кальцію, калію, селену, омега-3, білків і клітковини цей екзотичний продукт у багато разів випереджає капусту брокколі, незбиране коров'яче молоко, лляне сім'я, червону рибу, шпинат, банани, висівки і бобові. Крім того, насіння Чіа є джерелом цинку, міді, марганцю, молібдену, вітамінів В1, В2, В3, аскорбінової кислоти (вітаміну С), ретинолу (вітаміну А), а по концентрації антиоксидантів випереджає свіжі ягоди чорниці.

Корисні властивості насіння Чіа
Насіння Чіа - джерело незамінних, поліненасичених жирних кислот Омега-3 і Омега-6. Жирні кислоти необхідні для нормальної роботи сердечносо-судистую системи, вони знижують рівень поганого холестерину в крові, здатні зменшити больовий синдром при захворюваннях суглобів.

Насіння Чіа містять рекордну кількість антиоксидантів, більше ніж у свіжих ягодах чорниці та голубиці. Антиоксиданти головні союзники людини в боротьбі з раковими захворюваннями і старістю.

Насіння Чіа багате джерело рослинного білка, кальцію і калію. Молоко вважається хорошим джерелом цих речовин. Між тим, в насінні Чіа кількість кальцію в 5 разів більше. За вмістом білка вони перевершують молоко в 2 рази і в них в 2 рази більше калію, ніж у вже, звичних бананах. І це притому, що калорійність насіння Чіа нижче, ніж у цих корисних продуктах.

Вживання в їжу насіння Чіа особливо виправдано для людей, які страждають на цукровий діабет і гіпертонію. При регулярному вживанні вони значно знижують рівень цукру в крові та артеріальний тиск. Поліпшується кровообіг, кров стає менш в'язкою, знижується ризик утворення тромбів.

Реклама партнерів:

РедагуватиУ обранеДрук


«Що таке чіа?»

В інших пошукових системах:

GoogleЯndexRamblerВікіпедія

» » Що таке чіа?