25900 авторів і 91 редактор відповіли на 98952 питання,
розмістивши 129771 посилання на 81900 сайтів, приєднуйтесь!

Реклама партнерів:

Що таке рак щитовидної залози?

РедагуватиУ обранеДрук

На частку раку щитовидної залози у всьому світі припадає всього близько 1-2% від всієї онкологічної патології.

Рак щитовидної залози зазвичай проявляється як вузол («шишка») або горбистість в щитовидній залозі. Однак, більше 90% вузлів щитовидної залози доброякісні.

Це захворювання супроводжується незначним болем або безболісно. Більшість раків щитовидної залози легко лікується оперативно. Смерть від раку щитовидної залози настає рідко. Для більшості видів раку щитовидної залози застосовні нові ефективні методи діагностики та лікування.

У дітей він зустрічається вкрай рідко, в той час як у людей старше 60 років вузлові форми раку можна виявити в половині випадків. Серед осіб старше 40 років частота реєстрованих ракових вузлів зростає на 10% в кожне наступне десятиліття.

Причина даного раку точно не встановлена. Певна роль у виникненні раку щитовидної залози відводиться йодної недостатності, порушення імунітету, а також впливу іонізуючої радіації (зовнішнього опромінення або прийому радіоактивного йоду). Опромінення дітей, в тому числі і внутрішньоутробне, різко збільшує захворюваність на рак щитовидної залози. Причина полягає в тому, що радіоактивний йод накопичується в щитовидній залозі, яка у внутрішньоутробному розвитку і в дитячому віці у багато разів чутливіші до дії опромінення. У дорослих ця тенденція значно менш виражена, т. К. Для розвитку пухлини потрібні значно більші дози і час для прояву патології. Попередніми захворюваннями у переважної більшості хворих є доброякісні новоутворення щитовидної залози (зоб, аденома, проліферуюча цистаденома). Також не виключається фактор спадковості.

ВИДИ раку ЩЗ

За ступенем злоякісності пухлини щитовидної залози поділяють на три групи:

 • Пухлини невисокою злоякісності (або потенційно злоякісні). До таких відносять папілярні цистаденома, які виявляють особливу схильність до озлокачествлению. Незважаючи на доброякісне будову, вони мають здатність до вростання в кровоносні судини і повторних рецидивів.
 • Пухлини середнього ступеня злоякісності. Це розвиваються при озлокачествлении папілярних цістаденом папілярні аденокарциноми і злоякісні аденоми.
 • Високозлоякісні форми - дрібноклітинні і анаплазовані форми раку, а також саркоми щитовидної залози різної будови, у тому числі лімфосаркоми.

Міжнародна класифікація пухлин щитовидної залози виділяє:

 • Епітеліальні доброякісні пухлини.
 • Епітеліальні злоякісні пухлини.
 • Неепітеліальних пухлини.

Виділяють такі гістологічні форми раку:

 • Папілярний (близько 76%).
 • Фолікулярний (близько 14%).
 • Медулярний (близько 5-6%).
 • Недиференційований і анапластіческій рак (близько 3,5-4%).
 • Саркома, лімфома, фібросаркома, епідермоїдний рак, метастатичний рак складають 1-2% від усіх злоякісних новоутворень щитовидної залози.

Саме гістологічна форма раку має велике прогностичне значення. Папілярні і змішані форми мають найкращий прогноз і доброякісний перебіг. Решта видів мають значно гірший прогноз. Далі за ступенем небезпеки слід фолікулярний рак. Особливо агресивні лімфома і анапластіческій рак, які, як правило, закінчуються летальним результатом протягом 5 місяців від початку захворювання.

Розглянемо докладніше гістологічні форми раку щитовидної залози. Для початку введемо поняття високодиференційовані раку. Високодиференційований рак - це пухлина, яка на перший погляд виглядає як нормальна початкова тканина (в даному випадку як тканина щитовидної залози). Є два типи високодиференційовані раку щитовидної залози: папілярний і фолікулярний. Високодиференційовані раки щитовидної залози становлять близько 90% усіх злоякісних поразок щитовидної залози і зазвичай мають прекрасний прогноз. Невідомо, що є причинами зростання високодиференційованих раків, але з більшим ступенем імовірності вони з'являються у людей, яким у дитинстві проводилося лікування рентгенівськими променями з приводу збільшення мигдаликів, збільшення вилочкової залози, вугрів і іноді з приводу інших злоякісних поразок. Слід зазначити, що звичайні рентгенівські діагностичні дослідження (рентгенограма грудної клітки, зубів) не можуть стати причиною раку щитовидної залози.

Папілярний рак щитовидної залози

Цей рак зустрічається як у дітей (рідше), так і у дорослих і досягає піку захворюваності у віці 30-40 років. У 30% випадків при папілярному раку є метастази. У дітей (до пубертатного віку) папілярний рак протікає агресивніше в порівнянні з дорослими, частіше мають місце метастази в шийні лімфатичні вузли і в легені.

Папілом (сосочок) - це сосочкоподібними виступ. Папілярні раки під мікроскопом мають множинні виступи, що нагадують гілку пальми. При ретельному обстеженні тканини щитовидної залози під мікроскопом крихітні ділянки папілярного раку виявляються в 10% «нормальних» щитовидних залоз. Вони не мають клінічного значення і не є захворюванням. Але коли папілярний рак виростає достатньо, щоб сформувати горбок в щитовидній залозі, виникає ймовірність його безперервного зростання і поширення в організмі. Папілярні пухлини становлять 70-80% всіх раків щитовидної залози і можуть з'явитися в будь-якому віці. Папілярний рак росте повільно і поширюється по лімфатичної системи до лімфатичних залоз на шиї. Фактично третина пацієнтів, яким проводяться операції з приводу папілярного раку, мають метастази в навколишні лімфатичні вузли. Папілярний рак може також поширюватися від однієї половини щитовидної залози до іншої по лімфатичної системи. І те й інше в більшості випадків не впливає на прекрасний прогноз. 85% пацієнтів з папиллярной карциномою, у яких ураження обмежено тільки щитовидною залозою, мають прекрасний прогноз. Тільки один зі ста пацієнтів помирає від раку щитовидної залози протягом наступних 25 років. Протягом цього часу переважна більшість таких пацієнтів безперервно лікуються. Поганий прогноз характерний для людей старше 50 років і пацієнтів, що мають пухлина більше 4 см в діаметрі. Так як прогноз у пацієнтів з ураженням тільки щитовидної залози сприятливий, то важливо, щоб застосовуване лікування не було небезпечним. Радикальна операція майже ніколи не показана при цьому легкому типі папілярного раку. Рецидив захворювання матимуть близько 10% пацієнтів з внутрішньощитовидну папілярним раком. Ці рецидиви, в основному, полягають у зростанні пухлинних клітин у лімфатичних вузлах на шиї і не загрожують життю. Такі лімфовузли, як правило, видаляються хірургічним шляхом. Прогноз більш сумний для пацієнтів, у яких рак проріс з щитовидної залози в навколишню тканину. Приблизно для 5% пацієнтів рак, врешті-решт, поширюється з кровотоком до віддалених місць, зокрема до легких і кістках. Ці віддалені метастази звичайно добре лікуються радіоактивним йодом.Фолікулярний рак щитовидної залози

Зустрічається у дорослих, частіше у віці 50-60 років. Для нього характерний повільний ріст. Перебіг фолікулярного раку більш агресивне, ніж папілярного. Він часто дає метастази в лімфатичні вузли шиї. Рідше - в кістки, легені та інші органи. Тканина нормальної щитовидної залози складається з структур круглої форми - фолікул. Коли рак щитовидної залози містить ці нормальні структури, він називається фолікулярним раком. Приблизно у третини пацієнтів з фолікулярним раком пухлина мінімально інвазивна і не має тенденції до поширення. Під інвазивністю пухлини увазі здатність проростати в сусідні тканини і / або давати метастази. Прогноз в цій ситуації прекрасний. У інших двох третин пацієнтів фолікулярний рак може проростати в кровоносні судини і поширюватися у віддалені місця, зокрема в легені і кістки. В цілому, прогноз сприятливішими у більш молодих пацієнтів, ніж у пацієнтів старше 50 років.

Медулярний рак щитовидної залози

Даний тип раку може супроводжуватися «приливами», почервонінням особи, діареєю. Медулярний рак по перебігом агресивніший в порівнянні з папілярним і фолікулярним раком, дає метастази в лімфатичні вузли і може розповсюджуватися на трахею і м'язи. Порівняно рідше мають місце метастази в легені й різні внутрішні органи.

Анапластичний рак щитовидної залози

Це пухлина, що складається з так званих клітин карциносаркоми і епідермоїдного раку. Зазвичай їй передує вузловий зоб, який спостерігався протягом багатьох років. Захворювання розвивається у осіб похилого віку, коли щитовидна залоза починає швидко збільшуватися, призводячи до порушення функції органів середостіння (утруднення при ковтанні, задуха, дисфонія). Пухлина швидко росте і проростає довколишні структури.

Лімфома

Лімфома є швидкозростаючою дифузної пухлиною. Лімфома може виникати в щитовидній залозі як самостійне захворювання або на тлі попереднього аутоімунного тиреоїдиту. Останнє викликає великі труднощі в диференціальної діагностики цих двох захворювань. Захворювання зустрічається зазвичай у дорослих. Щитовидна залоза швидко збільшується в розмірах, болюча, в процес швидко втягуються лімфатичні вузли і розвиваються симптоми здавлювання середостіння. Лімфома добре відповідає на терапію.

ПРОЯВИ раку ЩЗ

Рак щитовидної залози може проявитися збільшенням лімфовузлів на шиї (хоча вузли щитовидної залози в більшості випадків доброякісні), захриплістю і огрубіння голосу через тиск пухлини на нерв гортані, утрудненістю в ковтанні та диханні через здавлювання пухлиною стравоходу або трахеї. Функції щитовидної залози, як правило, залишаються в межах норми і лише при значних розмірах пухлини можуть розвиватися гіпотиреоз і помірний тиреотоксикоз (значно рідше). Коли в пухлинний процес втягується судинно-нервовий пучок, на шкірі з'являється густа мережа різко розширених вен.

В інших випадках перші клінічні ознаки раку щитовидної залози є вже результатом його метастазування в легені, кістки або рідше в головний мозок і наднирники. Клінічна картина раку щитовидної залози може довгий час проявлятися лише наявністю вузлів.

Параліч голосової зв'язки на стороні вузла - завжди ознака раку, инфильтрированной поворотний гортанний нерв. Оскільки параліч голосової зв'язки може протікати без порушення голосу, голосову щілину слід оглянути шляхом прямої ларингоскопії.

ДІАГНОСТИКА РАКУ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Діагностика раку щитовидної залози включає в себе:

 • огляд щитовидної залози онкологом і отоларингологом, оцінку клінічної картини;
 • візуалізацію щитовидної залози (УЗД, РКТ, МРТ). УЗД в силу своєї безпеки і великої пропускної здатності широко застосовується при профілактичних оглядах і дозволяє виявити вузлові утворення в щитовидній залозі, не виявляються при пальпації, а також виконати прицільну пункційну біопсію вузла;
 • радіоізотопне (полуфункціональное) дослідження щитовидної залози. При цьому вогнище пухлини представляється у вигляді дефекту накопичення ізотопу. Однак радіоізотопне сканування не дозволяє диференціювати доброякісні «холодні» вузли від злоякісних. Цей метод має велике значення в діагностиці метастазів раку щитовидної залози за умови їх здатності до накопичення йодовмісних препаратів та відсутності тканини самої залози, раніше вилученої хірургічним шляхом;
 • біохімічні дослідження (визначення рівня гормонів, що беруть участь в регуляції активності щитовидної залози - ТТГ, Т3, Т4);
 • біопсію щитовидної залози з наступним гістологічним і імунохімічний лабораторним дослідженням матеріалу (основний метод верифікації раку). Доброякісний вузол важко відрізнити від злоякісного на основі скарг, зовнішнього огляду пацієнта і навіть лабораторних досліджень. Біопсія вузлів щитовидної залози зазвичай дозволяє лікарю вирішити питання про необхідність операції.

ЛІКУВАННЯ РАКУ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Після встановлення діагнозу вибирають найбільш адекватний метод лікування. Найбільш поширене хірургічне видалення щитовидної залози. При доброякісному перебігу захворювання, невеликому розмірі пухлини і відповідної гістологічної картині проводять органозберігаючі операції. При гіршому прогнозі необхідна субтотальная і тотальна тиреоїдектомія. В якості додаткового комбінованого методу використовують лікування радіоактивним йодом (50-150 мКи I-131). При рецидивах раку дозу опромінення збільшують.

Після видалення злоякісної пухлини щитовидної залози призначається терапія тиреоїдними гормонами з метою придушення секреції ТТГ і залишилися одиничних клітин пухлини.

Рентгенотерапія застосовується при анапластіческом раку і злоякісних лімфомах, які є рентгеночувствітельнимі. Рентгенотерапія може проводитися в поєднанні з хіміотерапією.


Реклама партнерів:

РедагуватиУ обранеДрук


«Що таке рак щитовидної залози?»

В інших пошукових системах:

GoogleЯndexRamblerВікіпедія

» » Що таке рак щитовидної залози?