25900 авторів і 91 редактор відповіли на 98952 питання,
розмістивши 129771 посилання на 81900 сайтів, приєднуйтесь!

Реклама партнерів:

До чого призводить інтенсивна аккреция речовини на поверхню нейтронної зірки?

РедагуватиУ обранеДрук

Акреція (Від лат. accretio - приріст, збільшення) - процес падіння розсіяного в просторі речовини на компактне космічне тіло (планету, зірку, чорну діру, ядро галактики). Розрізняють сферичну і дискову акреції на тяжіє центр.

Сферична аккреция - процес акреції, в ході якого окремі частки падають на центральне тіло по майже прямолінійним (радіальним) траєкторіях, тобто сферически симетрично. Цей варіант акреції реалізується, коли момент імпульсу розсіяного речовини малий щодо тяжіє центру.

Дискова аккреция - процес акреції, при якому падаюче речовина утворює диск, що обертається навколо центрального тіла. Цей вид акреції розвивається за наявності у падаючого речовини значного обертального моменту. Траєкторії окремих частинок усередині аккреционного диска нагадують туго закручені спіралі. При цьому частина енергії, що виділяється при падінні частинок, через взаємних сутичок переходить в тепло і викликає інтенсивне теплове випромінювання. Саме процес акреції визначає світіння рентгенівських джерел в тісних подвійних зірках, активних ядрах галактик і квазарах.

Найбільш цікаві явища і процеси, пов'язані з аккрецией

  • Акреція на білі карлики багатого воднем речовини призводить до його накопичення на поверхні (що складається переважно з гелію) і розігріву до температур реакції синтезу гелію, що, у випадку розвитку теплової нестійкості призводить до вибуху, що спостерігається як спалах нової зірки.
  • Досить тривала і інтенсивна аккреция на масивний білий карлик призводить до перевищення його масою межі Чандрасекара і гравітаційному колапсу, спостережуваного як спалах наднової типу Ia.
  • Акреція на поверхню нейтронних зірок з накопиченням на її поверхні і утворенням виродженої оболонки, багатої воднем і гелієм, призводить до вибухового термоядерного синтезу. Такі об'єкти спостерігаються як спалахують рентгенівські джерела з періодом від декількох годин до декількох днів (барстери).
  • При акреції на нейтронні зірки, що володіють сильним магнітним полем, тиск магнітного поля в магнітосфері нейтронної зірки порівнюється з тиском аккрецируют потоку іонізованого речовини і каналізує потік аккрецируют плазми в область магнітних полюсів. Внаслідок обертання нейтронної зірки спостережуваний потік випромінювання періодічен- такі системи спостерігаються як рентгенівські пульсари.
  • При акреції на чорні діри сверхгорячей аккреційний диск спостерігається як рентгенівське джерело.
  • Акреція газу і пилу протопланетного диска на масивні планетезимали призводить до формування протопланет, з яких утворюються планети земної групи.

Джерела:

  • Акреція - Вікіпедія (перераховані астрономічні явища, пов'язані з аккрецией)
  • Акреція - Astronet.ru
  • Зоряні взаємини - стаття Сергія Попова в журналі «Навколо світу», №7, 2008

Додатково від Генон:

Реклама партнерів:

РедагуватиУ обранеДрук


«До чого призводить інтенсивна аккреция речовини на поверхню нейтронної зірки?»

В інших пошукових системах:

GoogleЯndexRamblerВікіпедія

» » До чого призводить інтенсивна аккреция речовини на поверхню нейтронної зірки?