25900 авторів і 91 редактор відповіли на 98952 питання,
розмістивши 129771 посилання на 81900 сайтів, приєднуйтесь!

Реклама партнерів:

Які є лінгвістичні парадокси?

РедагуватиУ обранеДрук

Лінгвістика - це наука про мову. Лінгвісти прагнуть встановити закономірності, що лежать в основі цього складного і багатогранного явища, допомогти в оволодінні мовою, полегшити взаємне спілкування людей. Але іноді у відкритій, встановленої закономірності спостерігаються якісь несподівані відхилення, винятки. Іноді так проявляє себе нова закономірність, яка входить в мову, а потім фіксується і словниками.

Наприклад, відомий ряд узаконених мовних помилок, заснованих на нерозумінні іноземних слів. Так, європейці, освоюючи нові землі, не завжди знаходили «спільну мову» з місцевими жителями. Через непорозуміння виникли наступні слова:

  • орангутанг - буквально «лісова людина» - так тубільці називали жителів внутрішніх лісів острова Борнео, нині Калімантан, а європейці вирішили, що мова йде про великі людиноподібних мавп);
  • кенгуру - побачивши вперше цих тварин, європейці запитали у місцевих жителів, як ті називаються, і почули у відповідь - кенгуру, тобто «Ми не розуміємо, не знаємо»;
  • Канада - буквально «хатини» (йшлося про невеликому селищі індіанців, що опинилася поблизу, пізніше цим словом назвали величезну країну);
  • парасольку - так зазвучало по-російськи голландське слово zondek - буквально «покришка від сонця». Пізніше «-ік» стало сприйматися як зменшувальний суфікс і з'явилося слово «парасольку», яке можна вважати власне російським (його немає в жодному іншому мовою).

Але не тільки нерозуміння іноземних слів породжувало помилки. У давнину помилки часто допускалися переписувачами манускриптів, праця яких був нелегким: їм доводилося переписувати до 60-80 сторінок на день. Не врятувало від ляпсусів і розвиток друкарства. Деякі з помилок, які робили переписувачі і складачі, були пізніше узаконені. Найвідоміший випадок - слово «зеніт». У арабів було слово semt, так воно спочатку і записувалося в Європі, але колись чи буква «m» була нечітко написана, то чи над останньою паличкою третьої літери випадково з'явилося невелике плямочка, літера «m» стала сприйматися як дві: «n» і «i», а все слово в такому вигляді увійшло в європейські мови.

Знак відсотка (%) теж виник через друкарські помилки в «Посібнику з комерційної арифметики» (1685). В одному місці йшлося про відсотки, які тоді позначали «cto» (скорочено від cento). Однак складач прийняв це «cto» за дріб і надрукував «%».

Менш відомі інші випадки. Стійкі вітри тропіків, періодично змінюють свій напрямок, тобто дмуть влітку з океану, а взимку з суші, називаються мусонами (сходить до арабського mausin - «Сезон»). Близько до російського звучання цього слова в румунській мові (muson) Або, скажімо, у французькому (mousson). Але в інших мовах в середині бачимо «n»: англійське - monsoon- іспанське - monzon- італійське - monsone- німецьке - monsun- чеське - monsoon- шведське - monsoon і т.д. Легко здогадатися, в чому справа. Так, випадкова помилка: «n» - це перевернуте «u».

Іноді мовна помилка породжувала міфи і легенди. Так, усвідомивши відмінності мов, люди спробували дати їм пояснення. Колись у всіх людей був єдиний мову і жили вони заможно і щасливо, але загордилися і вирішили побудувати вежу «до неба». Богу це не сподобалося, і, не знайшовши іншого засобу, він взяв і змішав мови будівельників: кожен заговорив своєю мовою, люди перестали розуміти один одного, будівництво вежі, природно, не могло продовжуватися. Серед людей виникло сум'яття, і вони розсіялися по світу, а те місце назвали Вавилон. Чому ж саме Вавилон став символом мовного хаосу?Французький вчений А. Бернела вважає, що слово Вавилон (через звукового подібності) пов'язували зі словом «балу» - «змішувати», насправді ж назву Вавилон походить від аккадського Баб-мулу, що в перекладі на російську мову означає «Врата Бога ». Ця назва було передано у спадок від давнього шумерського міста Кадінгір (теж «Врата Бога»), на місці якого виник Вавилон.

Можна вказати ще на одну мовну помилку, яка увічнена не тільки в слові, а й у мармурі. «Мойсей» - одне з найславетніших створінь Мікеланджело. У ньому скульптор втілив мрію про мудрого і рішучому людину, вольовому і пристрасному. Нерухома фігура повна внутрішньої напруги, динамізму. Пророк справедливий, але страшний у своєму гніві. Народ, який він врятував, якому він ніс закони нового життя, відступився від нього, проміняв правду на гроші. Значно збільшують враження від образу розсердженого пророка маленькі ріжки над чолом. Звідки у пророка роги? Це багатьох дивує. У всьому винен латинський переклад. Латинське cor (о) natus - «Сяючий, оточений сяйвом, променями» - coronatum - «Вінчати, прикрашати вінком» - було підмінене іншим: cornutus - «Рогатий» - cornus - «Ріг». А Мікеланджело відтворив цю помилково виниклу деталь у вигляді Мойсея.

Відомий вислів «Легше верблюдові пройти крізь вушко голки, ніж багатому потрапити в царство небесне» вражає своєю дивиною. Порівняння буде ясно, якщо згадати, що у греків поряд зі словом kamelos - «Верблюд» малося kamilos - «Канат, товста мотузка». Імовірність підміни тим більше, що довгий «е» вимовлялося як «i», kamelos звучало як kamilos. Правильніше було б: «Легше канат протягнути через вушко голки ...»

Свого роду помилками можна вважати багато фразеологічні звороти, виникли в результаті усікання, спотворень раніше цілком зрозумілих виразів, наприклад: «Голод - не тітка», «Голод - не тітка, пиріжка НЕ піднесе». З приводу незрозумілого «собаку з'їв» академік М. Шанський писав: «Швидше за все, цей вислів є однією з багатьох ідіом, що народилися в результаті скорочення повної форми. І витоком його є приказка, зафіксована В. Далем: «Собаку з'їв, а хвостом подавився». Ця приказка вживається по відношенню до людини, яка зробила щось дуже і дуже важке, але спіткнувся на дрібниці ». Сучасне ж значення («майстер на що-небудь») виникло вже у скороченій форми «собаку з'їв»: той, хто зробив або може зробити що-небудь дуже важке і є майстром своєї справи.

Джерела та додаткова інформація:

  • Про лінгвістичних парадокси можна прочитати в книзі В.В. Одинцова Лінгвістичні парадокси. - М .: Просвещение, 1988. Електронний варіант книги тут: genling.ru
  • Дізнатися більше про мовні феномени і рекорди, особливості мов, лінгвістичних парадокси, про цікавих фактах у мовах: garshin.ru
  • Підписатися на розсилку цікавих відомостей про російською мовою, цікавих фактах з історії мови, лінгвістичних парадокси: subscribe.ru

Реклама партнерів:

РедагуватиУ обранеДрук

Схожі питання


«Які є лінгвістичні парадокси?»

В інших пошукових системах:

GoogleЯndexRamblerВікіпедія

» » Які є лінгвістичні парадокси?