25900 авторів і 91 редактор відповіли на 98952 питання,
розмістивши 129771 посилання на 81900 сайтів, приєднуйтесь!

Реклама партнерів:

Хто такий кобольд?

РедагуватиУ обранеДрук

[Увага! Дана стаття присвячена обговоренню вигаданих міфологічних і фантастичних істот.]

Орки

Орки (англ. Orcs) - Вигадана раса в творах жанру фентезі і в комп'ютерних іграх. Орки мають велику схожість з гоблінами і входять до числа «стандартних» рас у фентезі.

Вперше слово «орк» вжито Джоном Толкієном в його творах про Середзем'я і було синонімічно «гобліни». Слово «orc» походить з староанглийского мови, де означає велетня або демона. Сам Толкієн стверджував, що взяв його з середньовічної поеми «Беовульф», де воно застосовується до гігантського чудовиська Гренделю. У пізніх листах і деяких неопублікованих роботах Толкієн писав це слово як «ork». Також в давньоримській міфології згадувався демон підземель на ім'я Орк (Orcus).

Орки Середзем'я були злісним народом, що підкорявся Темному володареві і составлявшим його орди. Це була низькоросла темношкіра раса, створена з найбільш кровожерливих тварин і закатованих ельфів. При їх створенні Темний володар - Морґот - допустив помилку, фатальну для орків і тролів. Їх створення відбувалося в темряві, тому орки, хоч, на відміну від тролів, і не каменеют, але сильно слабнуть на світлі. Згодом цю ваду був виправлений Саруманом, який створив різновид урук-хай.

Надалі орки як окрема від гоблінів «зла» раса стали популярні в романах фентезі та іграх, побудованих на їх основі. Традиційне опис орка в сучасних творах фентезі помітно відрізняється від гоблінів Толкіна і відбувається, в основному, з правил настільних ігор DD і Warhammer. Орків описують як високих, сильних, войовничих істот з оливково-зеленою шкірою, великими іклами і плоскими, як у мавп, носами. Їх часто наділяють варварської культурою і стереотипної атрибутикою вікінгів або представників кочових народів (наприклад, бедуїнів або монголів), часто в поєднанні з елементами культури індіанців, а в грі Warcraft III деякі лідери орків навіть нагадують самураїв і носять імена, схожі на японські. Середньостатистичний орк виглядає, як дуже сильна істота, протистояти якому може тільки дуже сильний і вправний людський воїн.

Традиційно орки виступають як антагоністи ельфів, їм приписуються різні негативні характеристики: кровожерливість, недоумкуватість, войовничість, підступність, віроломність і т.д. У більшості випадків, небезпека, що виходить від орків, полягала в їх кількості, силі і люті, а не у військовому вмінні. У деяких сеттінга, таких як «Готика», орки - антагоністи людей.

Останнім часом, як в літературі жанру фентезі, так і в комп'ютерних іграх, стереотип орків як «монстрів» часто порушується, і раса постає у більш позитивному світлі. Наприклад, в World of Warcraft орки пропонуються гравцеві в якості однієї з рас, за які можна іграть- в іграх серії The Elder Scrolls, Morrowind і Oblivion орки виступають як досить доброзичливі істоти, що не відрізняються морально від інших рас, за них також можна грати, хоча вони й досі мають варварську культуру і атрибутику. В Heroes of Might and Magic V: Tribes of the East орки з тюрко-монгольської культурою, постають у вигляді самих заклятих ворогів демонів і є, в цілому, позитивними персонажами. У літературі орки вперше виступили позитивними істотами в Орочи циклі романів Стена Ніколса.Гобліни

Гобліни - чарівні істоти в англійському фольклорі. Історично поняття «гоблін» близько слов'янському поняттю «біс»: це нижчі духи природи, через експансію людини змушені жити в його середовищі.

Англійське слово «Goblin» походить від спотвореного німецького «Kobold» (Дух шахти, в російській міфології стуканец), і спочатку між цими двома істотами не було відмінності. Слово «Хобгоблін» виникло від з'єднання «Гобліна» і слова «Гоб», що означало фею. В Англії Хобгоблін виконує функції домовика.

За іншою версією слово «гоблін» виникло від грецького слова «гопліт» (давньогрецький тяжкоозброєний піший воїн). Ясна річ, гопліти і фаланги, утворені гоплітами, наводили страх на противника- і в народі слово стало позначати міфологічного персонажа - надзвичайно сильного і страшного.

У сучасну літературу і масову культуру гобліни прийшли через книгу Джона Толкіна «Хоббіт», де являють собою низькорослих підземних істот відразливою зовнішності і агресивного характеру. Хоча сам письменник згодом відмовився від слова «гоблін», і вже у «Володарі кілець» називав цих істот «орками» (на половину вигадане ним слово, до цього колишнє в ходу в давньоанглійській мові), такий образ гоблінів прижився. У наш час гоблінів найчастіше зображують як «молодших родичів» більш великих і агресивних орків. Характерний образ гобліна у фентезі - істота маленького зросту, незграбного статури, іноді - з величезним носом, зазвичай - з зеленуватою шкірою, яке живе під землею. Подібно гномам, гоблинам також іноді приписується пристрасть до складних машин і технологій парової ери. Гобліни так чи інакше присутні в іграх серій Warhammer, TES, Gothic, Disciples, R2 Online, Warcraft, Heroes of Might and Magic та інших.

Кобольди

Кобольд - в міфології Північної Європи був духом шахти. Опис зовнішності схоже на гнома, однак на відміну від гномів кобольди не займалися гірським ремеслом, а лише жили в шахтах. Іноді їх називають стуканцамі тому як вважається що саме вони стукають ногами, бігаючи по тунелей.

Зазвичай кобольди одягнені як шахтарі, мають руде як вогонь (іноді в прямому сенсі світяться) бороди. Завжди носять із собою лампу. Можуть допомогти вийти заблукав шахтарю або навпаки завести його в саму темну занедбану штольню. Самі ніколи не покидають шахту, однак можуть спілкуватися з пацюками і іноді можуть відправляти їх на поверхню. Бояться сонця і, як більшість підземних жителів, перетворюються на камінь з першим його променем.

 • Зв'язок з кобальтом
 • При випалюванні містять миш'як кобальтових мінералів виділяється летючий отруйний оксид миш'яку. Руда, що містить ці мінерали, отримала у гірників ім'я гірського духу кобольди. Стародавні норвежці приписували отруєння плавильників при переплавки срібла витівок цього злого духа. Ймовірно, ім'я злого духа походить від грецького «кобалос» - дим. Цим же словом греки називали брехливих людей.

  У 1735 році шведський мінералог Георг Бранд зумів виділити з цього мінералу невідомий раніше метал, який і назвав кобальтом. Він з'ясував також, що з'єднання саме даного елемента забарвлюють скло в синій колір - цією властивістю користувалися ще в стародавніх Ассирії та Вавилоні.

  Джерела та додаткова інформація:

  • ru.wikipedia.org - орки;
  • ru.wikipedia.org - орки Середзем'я;
  • ru.wikipedia.org - гобліни;
  • ru.wikipedia.org - кобольдо;
  • lki.ru - Річард Псмит (Андрій Ленський). «Орки і гобліни» (стаття в журналі «Кращі комп'ютерні ігри» № 3 (64), березень 2007 р .;
  • mirf.ru - Петро Тюленєв. «Орки, гобліни і всілякі родичі» (стаття в журналі «Світ фантастики» № 6, лютий 2004 р.)

  Додатково:

  Реклама партнерів:

  РедагуватиУ обранеДрук


  «Хто такий кобольд?»

  В інших пошукових системах:

  GoogleЯndexRamblerВікіпедія

  » » Хто такий кобольд?