25900 авторів і 91 редактор відповіли на 98952 питання,
розмістивши 129771 посилання на 81900 сайтів, приєднуйтесь!

Реклама партнерів:

Скільки разів на рік потрібно приймати вітаміни?

РедагуватиУ обранеДрук

Що таке гіповітаміноз

У лютому найчастіше люди відчувають занепад сил. Більше всіх від нього страждають офісні працівники. Вони насилу прокидаються вранці і швидше втомлюються. Головною причиною є гіповітаміноз. Врятуватися від цієї недуги можна за допомогою збалансованого харчування і вітамінних добавок.

Щоправда, лікарі попереджають: приймати їх потрібно дуже акуратно, інакше можна заробити алергію. Гіповітаміноз - це нестача вітамінів в організмі, який призводить до ослаблення імунітету, і, значить, до загострення хронічних захворювань і появи нових, вірусних. Причини гіповітамінозу фахівці пояснюють тим, що взимку більшість росіян їдять значно менше овочів і фруктів, ніж влітку.

Симптомів гіповітамінозу багато. Це і бліда шкіра, схильна до сухості й подразнення, і тьмяні посічене волосся, і потріскані куточки губ, які не рятують ні креми, ні гігієнічні помади. Нестача вітамінів призводить до кровоточивості ясен, провокує запаморочення, шум у вухах, почервоніння очей, нездатність швидко адаптуватися в темряві і навіть призводить до безсоння. Ослаблений людина часто хворіє на застуду, відчуває постійне відчуття втоми і апатії. Гостра нестача навіть одного вітаміну може призвести до розвитку серйозних захворювань. Наприклад, абсолютний дефіцит вітаміну С (авітаміноз вітаміну С) веде до цинзі - важкого захворювання, яке характеризується кровоточивістю ясен, проблемами з суглобами і шкірою. Брак вітаміну В1 призводить до розладів центральної і периферичної нервової системи, порушень роботи серця та інших внутрішніх органів. Нестача вітаміну D небезпечний розвитком остеомаляції, або рахіту дорослих, - захворювання кісткової тканини, в ході якого можуть деформуватися скелет і розвинутися нервові розлади. Дефіцит вітаміну Е супроводжується порушенням регенеративних і відновних процесів організму.

Як правильно підібрати вітамінний комплекс

 • Мінерали: Найточніші відомості дають аналізи на вміст в організмі мікроелементів, які в Росії стали робити зовсім недавно.
  Для дослідження можна взяти кров, але набагато інформативніше дослідження мікроелементів у волоссі. Іноді ці методи поєднують. Справа в тому, що волосся накопичують мінерали. Тому аналіз волосся дає інформацію про зміст мікроелементів в організмі за тривалий термін. Аналіз крові дає можливість оцінити нагальні потреби організму. За результатами аналізу волосся на мікроелементи можна виявити і брак, і надлишок мінералів. Маючи на руках дані подібного дослідження, лікар може сказати точно, які вітамінно-мінеральні комплекси підійдуть, а які категорично протипоказані.
 • Вітаміни: Аналіз на кількість вітамінів в організмі зробити можна, але він не так важливий. Справа в тому, що надлишок більшості вітамінів виводиться з організму і не накопичується. Небезпечний лише надлишок вітамінів А і D. Тому щодо вітамінів розроблено наступне правило призначення: полівітаміни з профілактичною метою повинні застосовуватися в дозах, що не перевищують добову потребу.

Як дізнатися добову потребу

Вона різна для чоловіків і жінок. Є відмінності і за віковими періодами. Ця інформація є на деяких упаковках вітамінів і в багатьох фармакологічних довідниках. Наприклад: Регістр лікарських засобів Росії

Сполучуваність вітамінів і мінералів

Вітаміни та мінерали дійсно можуть взаємодіяти між собою. Їх взаємний вплив може відбуватися і в момент всмоктування, і тоді, коли вони задіяні в обміні речовин. Останні експерименти московських вчених показали, що засвоєння вітамінів практично не залежить від того, є в комплексі мікроелементи чи ні. Так що можна не турбуватися, що через мінералів не засвоїли вітаміни.

Дещо інша ситуація з мікро- і макроелементами. Від їх змішування в одному "коктейлі" може бути і користь, і шкоду. Так, на сьогодні відомо, що вітамін В6 збільшує засвоєння магнію, а вітамін D покращує обмін кальцію і фосфору. Для кращого всмоктування хрому і заліза обов'язково потрібен вітамін С, а мідь збільшує користь, принесену залізом.

Антиоксидантний ефект вітаміну Е посилює мікроелемент селен, а цинк "працює" спільно з марганцем, захищаючи клітини від руйнування. Якщо ці компоненти знаходяться в одній таблетці, то це принесе тільки користь. Але мінерали можуть конкурувати один з одним і з вітамінами. Наприклад, кальцій знижує засвоєння заліза, а цинк зменшує засвоєння міді, заліза і кальцію. Підвищений рівень вітаміну С може викликати недостачу в організмі міді. Саме тому мікроелементи-антагоністи сьогодні рекомендують приймати в різний час доби. Замість однієї поливитаминной таблетки з десятком мінералів правильніше пити дві або три різних за складом. Такі комплекси вже є. Полівітамінні комплекси з мінералами потрібні далеко не всім.

Вітамін Е і куріння

Чоловіки, які курять і вживають підвищені дози вітаміну Е і С, збільшують ризик туберкульозу на 72%, виявили фінські лікарі Університету Гельсінкі. Раніше медики вважали, що вітамін Е може підвищити імунну систему і захищає легені курців від різних інфекцій. Проте 8-річний огляд здоров'я курців чоловічої статі у віці 50-69 років показав, що позитивний ефект вітаміну Е повністю змінюється при одночасному споживанні вітаміну C в дієті. Навпаки, при такому вітамінному коктейлі ризик дихальної хвороби для курців значно підвищувався. Тепер фахівці вважають, що вітамін Е у великій кількості може бути шкідливий для здоров'я, але точні причини цього відкриття поки не зрозумілі.

Скільки разів на рік потрібно пити вітаміни

Від 1 до 3 разів на рік рекомендується всім приймати полівітамінні комплекси, що містять життєво необхідні вітаміни. З профілактичною метою подібні препарати призначають курсами по 1-2 місяці. Дозування вітамінів не повинна перевищувати добову потребу. Якщо аналіз показав, що організму необхідні мікроелементи, то потрібно підібрати відповідний вітамінний комплекс з мінералами. Курси прийому вітамінно-мінеральних таблеток такі ж: від 1 до 2 місяців 1-3 рази на рік. Для кращого засвоєння мікроелементів бажано використовувати сучасні препарати, в яких мінерали рознесені в різні таблетки з урахуванням позитивних і негативних взаємодій.У ті періоди часу, коли організм "відпочиває" від полівітамінів, бажано приймати аскорбінову кислоту в дозі 50-75 мг на день. Вітамін С швидко руйнується при зберіганні та приготуванні їжі. Тому його не вистачає дуже багатьом. За статистикою, близько 70% жителів Росії відчувають хронічний дефіцит вітаміну С. Аптечні препарати вітаміну С можна замінити настоєм шипшини.

Як правильно приймати вітаміни

Найкраще приймати вітаміни вранці після їжі. Ні в якому разі не можна їсти їх натщесерце. Якщо вітаміни в капсулах, то запивати їх можна тільки водою, не можна запивати молоком, газованою водою, соками та кави. Вони можуть перешкоджати засвоєнню корисних речовин. Не можна приймати вітаміни під час курсу лікування антибіотиками. Дуже обережно варто до них поставитися під час лікування будь-якими медикаментами. Обов'язково потрібна консультація лікаря щодо сумісності цих препаратів. Приймати вітаміни потрібно в суворій відповідності з інструкцією. Особливо обережно їх слід приймати людям, у яких харчова алергія. Якщо на упаковці не написано "жувальні", то таблетку або капсулу потрібно проковтнути цілою, не розкушувавши і не розжовуючи. Інакше частина вітамінів може зруйнуватися в роті і шлунку.

Як правильно приймати вітаміни протягом вагітності

Як з'ясували вчені, вплив незбалансованого або недостатнього харчування порівняти з негативним впливом генетичних факторів, хімічних або інфекційних агентів. Переважна більшість захворювань, які виявляються відразу ж у новонародженого "грудничка" - родом з внутрішньоутробного життя, коли він був ембріоном. Проблема стала на весь зріст, коли було доведено, що є зв'язок між вадами розвитку з дефіцитом у харчуванні вагітних жінок на стадії утворення органів дитини - білка, фолієвої кислоти, цинку, міді. Зараз всім вагітним призначають фолієву кислоту в дозі 300-400мкг на добу для попередження тягчайшего пороку розвитку нервового стовбура. Наслідком дефіциту фолату можуть бути виникнення анемії, збільшення частоти токсикозів, відшарування плаценти, недонашивание до терміну пологів. Знайдено зв'язок між нестачею вітаміну В2 і внутрішньоутробної загибелі плоду, нестримною блювотою, зниженням лактації. Дефіцит вітаміну С - це ризик раннього розриву плодових оболонок. У всьому світі проблема вирішується просто. Необхідними речовинами збагачуються продукти харчування, безалкогольні напої, виробляються харчові добавки, полівітамінні препарати. Наприклад, у США близько 60% всього населення і 90-100% вагітних жінок приймають регулярно вітаміни в профілактичних цілях. У наших умовах найпростіше і реальніше приймати оптимальну кількість вітамінних препаратів, вітамінізоване молоко, напоїв на основі вітамінних сумішей.

Однак виявилося, що третина вагітних приймає вітаміни в 1,5- 2 рази більше, ніж потрібно в нормі. Затверджено рекомендовані норми споживання різних харчових речовин, але при цьому вони перевищують середню фізіологічну потребу, що пояснюється можливим розкидом фізіологічних потреб більшості людей. Так, невідповідність індивідуальним особливостям може дати зворотний несприятливий ефект.
Вітамін А може надходити до плоду в надмірній кількості через плаценту. Тератогенну дію його доведено в дозі 24000-30000 МО на добу. Описані випадки вад при посиленому вживанні печінки. Добова доза не повинна перевищувати 750 мкг для вагітних - таке думки англійців і французів. При цьому не рекомендується зловживати такою їжею як печінка, риб'ячий жир, харчовими добавками з великою кількістю вітаміну А. Педіатри пам'ятають вал каротинові жовтяниць, коли немовлят вигодовували морквяним пюре і соками з 2-3 місяців життя.
Звичайно, ув'язати вади розвитку дитини, недорозвинення якихось органів з вітаміном А в кожному випадку складно. Але факт очевидний - третина вагітних вживає вітамін А в дозі 230% від добової потреби. У багатьох випадках в сім'ях є захворювання печінки, жовчнокам'яна хвороба, панкреатит, які є відносним протипоказанням до призначення великих доз вітаміну А. Отже, надлишкова вітамінізація ні до чого.
При надлишку вітаміну С лікарі констатують збільшення захворювань нирок та пов'язаних з ними гестозів. У той час як мати посилено харчується вітаміном С, рівень цього ж вітаміну знижується в крові новонародженого і викликає загрозу "кровоточивості". У Великобританії рекомендовані дози знижені до 60 мг на добу, в США - 75 мг.
Плацента мало проникна для вітаміну Е. У вітчизняних та іноземних препаратах його рівень різний (Глутамевит - 20 МО, Гендевит - 5 МО), Прегнавит - 10 МО, Матерна - 30 МО. Потреба ж становить - 10 МО. Передозування може викликати геморагічні ускладнення в органах, внаслідок порушення функції тромбоцитів.

Доводячи споживання вітамінів А, С, Е, В1, В2 до двох і більше разів збільшується споживання і вітаміну Д. Цього достатньо для розвитку кальцинозу судин матері в нирках, кальцифікація плаценти, кісток лона і черепа дитини. Тому звідси схильність до підвищення тиску і виникненню захворювання нирок у матері, порушення плацентарного кровообігу, травматизму в пологах. Потреба вагітних у вітаміні Д - 600 МО на добу. Абсолютно необов'язково приймати вітамін Д всередину, в російському кліматі це забезпечується 30 хвилинної прогулянкою для вироблення "свого, внутрішнього" вітаміну Д. При індивідуальної корекції можна вдатися до харчових добавок. Всім же іншим, може, це дозволить уникнути захворювань і серцево-судинних, і ниркових. Прийом фолієвої кислоти в дозі 400 мкг як до вагітності, так і під час її незаперечна.
Враховуючи все сказане, в даний час активно відроджується екологічний підхід до проблеми народження здорової дитини. При таких масштабах як зараз, гіпервітамінізаціі вагітних б'є по них самих і малюкові. Обов'язково треба прораховувати дози вітамінів. Інакше країні загрожує зростання дорослих хвороб (нервової, ендокринної, імунної систем) у дітей.

Джерела:

 • vitamini.ru - всі про вітаміни;
 • tiensmed.ru - вітаміни, класифікація, джерела вітамінів;
 • rekicen.ru - сумісність вітамінів;
 • вікіпедія - вітаміни, історія, норма і передозування, література, посилання;
 • portaluslug.ru - вітаміни для вагітних;
 • leq.ru - ознаки авітамінозу і як правильно приймати вітаміни;
 • leq.ru - поєднання вітаміну Е і куріння;
 • slovari.yandex.ru - регістр лікарських засобів Росії.

Додатково від Генон:

 • genomukr.ru - де в інтернеті знайти інформацію про народну медицину;

 • genomukr.ru - Велика медична енциклопедія, можна подивитися он-лайн;

 • genomukr.ru - де в інтернеті знайти список медичних ресурсів російською мовою;

 • genomukr.ru - де в інтернеті знайти Медичний словник.

 • Реклама партнерів:

  РедагуватиУ обранеДрук


  «Скільки разів на рік потрібно приймати вітаміни?»

  В інших пошукових системах:

  GoogleЯndexRamblerВікіпедія

  » » Скільки разів на рік потрібно приймати вітаміни?